RecenzjeSprzęt RapooTechnologia

Recenzja klawiatury Rapoo V500S

pudełko

Cześć! W tym tygodniu poza TPT mam dla Was recenzję klawiatury od Rapoo. Firmę znam już jakiś czas, pierwszy raz styczność z nią miałem 3 lata temu. Posiadałem bardzo dobry zestaw bezprzewodowy 8200P – przyjemne w korzystaniu klawiaturka i myszka, które na jednej baterii działały ponad rok.

Specyfikacja techniczna i zawartość pudełka

Klawiatura:

 • interfejs USB z pozłacanym złączem
 • wymiary: 351 x 142 x 37 mm
 • waga: 975 g
 • 87 klawiszy
 • 5 dodatkowych klawiszy multimedialnych
 • dwumetrowy przewód
 • switche Kalih Blue
 • jednokolorowe pomarańczowe podświetlenie
 • programowalne klawisze
 • anty-ghosting
 • brak numpada

Dodatkowo przyrząd do wyciągania capów.

Wygląd i jakość wykonania

Z zewnątrz akcesorium stawia na prostotę. Mamy tu czarne capy z ciekawą czcionką na pomarańczowej płytce. W lewym górnym rogu jest logo VPRO i lampki stanu Caps Lock’a i Scroll Lock’a po prawej. Kwestia wyglądu jest tak naprawdę mocno indywidualna. Mi klawiatura wizualnie się nie podoba, gdyż przeszkadza ten pomarańczowy pasek oddzielający klawisze funkcyjne od innych, ale na pewno wiele osób nie będzie tak wybredne jak ja i przypadnie im to do gustu. Konstrukcja ramy jest stalowa przez co trochę waży, ale na pewno będzie bardzo solidna jeśli jesteście nerwowymi graczami. Niestety mamy tu tylko jeden kolor podświetlenia – pomarańczowy. Możemy ustawić tu 5 poziomów jasności podświetlenia, tryb oddychający w dwóch prędkościach i podświetlenie uruchamiane przyciskiem. Poniżej filmik jak zmieniam podświetlenie:

 Funkcjonalność i oprogramowanie

Na pochwałę zasługuje obecność programu sterującego klawiaturą. Możemy tutaj ustawić Polling Rate do 1000 Hz, funkcje klawiszy oraz makra. Do tego mamy możliwość używania 5 profili ustawień makr, które mogą uruchamiać się tylko przy konkretnych grach. Wszystko jest przechowywane we wbudowanej pamięci klawiatury, więc gdy idziemy na jakiś turniej, nasze ustawienia zostaną zapisane. Obecne jest też są tutaj przyciski zablokowania przycisku Windows i wyciszenia dźwięków systemu. Kolejną rzeczą, którą podkreślę będzie brak kombinacji multimedialnych z klawiszem FN, którego tutaj nie uświadczymy. Dlatego jeśli jesteś osobą, która nie może obyć się bez takiej funkcji to klawiatura może nie przypaść Ci zbytnio do gustu.

Użytkowanie

Podczas gry nie zwracamy raczej uwagi na głośność switchy. Najczęściej mamy na głowie słuchawki. Niestety, gdy zdejmujemy słuchawki i wychodzimy z gry, mechaniczne przełączniki potrafią być głośne. W tej klawiaturze są one w małym stopniu wyciszone. W porównaniu do mojej CK104 od Motospeed, V500S jest dużo cichsza. Jedynie spacja jest głośna, ale to problem wielu klawiatur. Klawisze są przyjemne w dotyku i wyprofilowane i obecny jest bezbłędny antyghosting. Niestety nie sprawdzę czy da się nacisnąć wszystkie klawisze, ale wciskanie dziesięciu jednocześnie działa bardzo sprawnie. Będzie nam dużo łatwiej grać m.in. w gry typu MOBA.

switch

Podsumowanie

Klawiatura od Rapoo jest świetnym wyborem w tej cenie. Ma oryginalną stylistykę, dzięki materiałom, z których została wykonana jest bardzo solidna. Bardzo przydatna też jest pamięć wbudowana. W razie formatowania komputera, czy zabrania ją ze sobą na turniej, wszystkie ustawienia zostaną zachowane. Problemem może być jej waga, jest to jednak prawie kilogram. Do ewentualnej pracy biurowej mocno niewygodnym aspektem byłby brak numpada, myślę że zrezygnowano z niego na rzecz kompaktowości i wagi klawiatury. W skrócie: jeśli jest wam potrzebna klawiatura, z której będziecie korzystać w większości przypadków do grania w gry, serdecznie polecam.

Zalety:

-stosunek ceny do jakości

-komfort użytkowania

-zredukowana głośność switchy

-wbudowana pamięć

-solidna konstrukcja

-antyghosting

Wady:

-oprogramowanie nie jest dołączone do pudełka

-dźwięk spacji

-tylko kilka ustawień podświetlenia, które jest w jednym kolorze

-waga

Aspekty, które można kochać lub nienawidzić:

-design

-brak numpada

-brak klawisza „FN”

Mroziu

Pisze artykuły, recenzje, gram w gierki, gotuje, robię zdjęcia i wiele innych rzeczy.

Więcej !

Obserwuj Mnie:
SteamInstagramTwitterYouTube

Mroziu

Pisze artykuły, recenzje, gram w gierki, gotuje, robię zdjęcia i wiele innych rzeczy.

%d bloggers like this: