Technologia

Daimler AG – cyfrowa transformacja z dużymi danymi i AI

Wymagania Daimler AG dotyczące ochrony i bezpieczeństwa danych wykraczają poza przepisy ustawowe. W zawiązku z dużą restrykcją ich przestrzegania migracja w chmurze stanowiła spore wyzwanie, a właściwie była wręcz niemożliwa, dla rozwijającej się i odnoszącej pierwsze sukcesy korporacji motoryzacyjnej.

Firma postawiła na rozwiązanie Azure Key Vault. Rozwiązanie to pozwala na całkowite zachowanie kluczy kryptograficznych i umożliwia szybki, ogólnoświatowy dostęp do aplikacji do dużych zbiorów danych, na które jest ogromne zapotrzebowanie w większości korporacji.

Daimler AG jest jedną z najbardziej innowacyjnych firm motoryzacyjnych na świecie. Jest również największym dostawcą samochodów premium i największym producentem pojazdów użytkowych na świecie.

Przemysł motoryzacyjny już przez długi czas nie skupia się na samej jeździe i jej komfortem, gdyż zostało to już dawno osiągnięte. Większość firm stara się wydobyć nie tylko większą moc i prędkość, ale przede wszystkim większą ilość funkcji.

Brak migracji w chmurze bez ochrony danych

Platforma opracowana wewnątrz firmy Daimler okazała się ogromnym sukcesem. Po jej ukazaniu, wielu użytkowników chciało uzyskać do niej dostęp. Wiele osób chciała zobaczyć co oferuje, jakie funkcje wprowadza i w jaki sposób może ułatwić życie przeciętnemu człowiekowi.

„Rozwiązanie lokalne nie zapewniłoby wystarczającej elastyczności. To był ślepy zaułek. Wdrożenie zajęłoby zbyt dużo czasu, a także byłoby zbyt kosztowne. Rozwiązanie chmurowe jest tym, czego potrzebowaliśmy do wdrożenia wydajnego i skutecznego globalnego wdrożenia” – powiedział Guido Vetter, szef korporacyjnego centrum doskonałości Advanced Analytics & Big Data.

Jednak przez większość czasu rozbudowy platformy ochrona i bezpieczeństwo danych stanowiły przeszkody na drodze firmy do przejścia do chmury. Dane przetwarzane przez Daimler są wysoce wrażliwe. Przechowują oni bowiem dane osobowe oraz dane krytyczne dla znaczenia wielu biznesów. Dlatego też firma stosuje standardy ochrony i bezpieczeństwa danych IT. Przez długi czas rozwiązania, które oferowała chmura nie były w stanie spełnić wymaganych przez korporację standardów.

Po pewnym czasie eksperci Big Data w Daimler dowiedzieli się o usłudze Azure Key Valut. Dzięki niej firma może szyfrować i deszyfrować dane bez konieczności modyfikowania chmury. To rozwiązanie w połączeniu z chmurą oferowaną przez Microsoft, o praktycznie nieograniczonej skalowalności, globalnej dostępności oraz braku kosztów obsługi i konfiguracji usług, okazała się strzałem w dziesiątkę!

Czym eXtollo zachwyca?

eXtollo, bo taką nazwą szczyci się platforma wypuszczona przez Daimler, zachwyciła ekspertów na całym świecie.

Eksperci wymieniali za zaletę głównie to, że wprowadzenie tak ogromnej ilości danych na skalę globalną w przypadku nie używania chmury byłoby praktycznie niemożliwe do osiągnięcia.

Drugą imponującą sprawą było również to, że Azure był niezwykle wydajny pod względem kosztów. Zdolności przetwarzania wymagane do analiz dużych zbiorów danych są ogromne, ale również też są rzadko potrzebne. Jednak co sprawia, że usługa Azure jest taka tania? Chodzi o to, że klient nie ponosi żadnych kosztów poza opłatą za rzeczywiście wykorzystaną moc obliczeniową. Jest to bardzo wygodne dla firm, gdyż nie muszą one wykupywać sobie pakietów mocy obliczeniowej ze sporym zapasem, gdyby takowy okazał się potrzebny.

Po tak wielkim sukcesie platformy eXtollo, wiele korporacji zaczęło zwracać się do zespołu Daimler z prośbą o zaprojektowanie personalnych rozwiązań chmurowych. Specjaliści w Daimler przywiązują ogromną wagę do tematu sztucznej inteligencji – nie tylko w swoich projektach, ale zalecają wykorzystywanie jej innym firmom, gdyż może okazać się bardzo wygodnym rozwiązaniem w wielu przypadkach.

Guido Vetter i jego zespół udowodnili, że programiści i użytkownicy nie muszą tracić czasu na obawy o ochronę swoich ściśle poufnych danych, kiedy korzystają z platformy eXtollo.

Źródło: microsoft.com

%d bloggers like this: