PublicystykaTechnologia

5G, a ludzie.

Znajoma podesłała mi film.

Od razu się zapytałem po co mi to wysyła, skoro zna moje zdanie na ten temat. Powiedziała żebym obejrzał to się pośmieje. Miała rację, wytrzymałem 3 minuty na początku oczywiście s się z niewiedzy prowadzącego. Dlaczego aż 3 minuty? Po pierwsze opisywanie prędkości 4g a 5g. Pomińmy ten fakt, przecież to wiadome, że będą lepsze prędkości. Przecież WIĘKSZE FALE spowodują możliwość przenoszenia większych danych, ale na mniejszy dystans. Do tego odniosę się później. Opóźnienie w sieci 4G to około 50 MS, a jak się połączy wiele urządzeń do tej samej sieci to latencja się zwiększa. Naprawdę wtedy już nie mogłem wytrzymać. Pisząc tego posta specjalnie zrobiłem parę speedtestów. Wyszło mi, że opóźnienie do najbliższego BTS’a mam około 20ms, Zaznaczmy jeszcze, że bts ten jest oddalony ode mnie o około 800 metrów, dodajmy do tego inne bloki. W SIECI 5G BĘDZIE OPÓŹNIENIE RZĘDU 1MS. Ta XD. Jeżeli będziemy pośrodku odbiorników to oczywiście, jest szansa, że będzie opóźnienie rzędu 1ms, ale fajne fale radiowe będą na nas oddziaływać. Wróćmy do filmu. Przesyłanie plików z opóźnieniem 1 ms pomiędzy telefonami. Okej, ale gdzie do tego wykorzystujesz opóźnienie? Opóźnienie to czas po jakim dany serwer np. progamestv.pl odpowie Ci pakietem. Do badania opóźnienia wykorzystuje się polecenie PING w systemach Windows oraz unix. Nie, to nie była regułka z Wikipedii tylko z głowy. W sieciach lokalnych, opóźnienie między dwoma komputerami jest niższe często niż 1ms. Więc proszę Ciebie ja Ciebie, jak w dobrej sieci komputerowej (access pointy rozłożone w dobrych miejscach) ten „Internet rzeczy” może powodować opóźnienia rzędu 400ms w sieci lokalnej. Ja rozumiem, że prowadzący mówi tu o 4G, ale dam sobie rękę obciąć, że załóżmy toster nie ma własnej karty sim, tylko jeśli już to jest podłączony przez wifi. Zresztą, chyba tylko toster razera byłby podłączony do sieci. Jeszcze to opóźnienie. No dobra komunikacja w czasie rzeczywistym. ALE JAK CI SIĘ W CIĄGU MILISEKUNDY MA POŁĄCZYĆ KTOŚ Z LAS VEGAS Z OSOBĄ W WARSZAWIE? Przepraszam za ten caps, ale proszę powiedzcie mi jak. To jest niemożliwe… Przecież podłączenie wielu urządzeń do jednej sieci nie zwiększy aż tak opóźnienia…. No nie zwiększy, ponieważ bts’y będą dosłownie oddalone od siebie o około 20/30 metrów. Zgodzę się, że rozwinie medycynę, ale tak jak powiedziałem, jak lekarz z Las Vegas ma z 1ms opóźnieniem operować osobę załóżmy w warszawie?

Zagrożenia 5G

Dobra, bo tylko hejtowałem ten film i niewiedzę prowadzącego. To teraz czas na zagrożenia tej świetnej nowej technologii. Proszę nie mówić, że jestem przeciwny każdej nowej technologii, którą chcą wprowadzić. Gdybym tak robił to nie stworzylibyśmy bloga o technologii.  Czytając wiele o tym świetnym cudzie techniki natknąłem się na informacje, że w Gliwicach pospadały ptaki latające nad laboratorium. No dobra może akurat padły, bo miały spaść. Dalej czytając, częstotliwości używane w 5g mają wynosić… UWAGA 20-50 GHz ? ? ?. Dobrze, wszyscy się zgadzają, że są to mikrofale. Nasze Wifi działa na 2.4 GHz lub 5 GHz. Na to również przystajemy. Zgadzamy się też z tym, że mikrofala działa na 2.4GHz. To, dlaczego nie wrze w nas woda obok routera 2.4 GHz lub 5 GHz? Bo mikrofala Zużywa bardzo dużo mocy. Np. 1000 wat, a taki router maksymalnie 5 watów. No dobrze, ale co ma z tym wspólnego 5G. Jakie problemy są z Wifi 5GHz? Nieraz w pokoju oddalonym o dwie/trzy ściany nie ma już sygnału. No to pomyślcie o falach dziesięciokrotnie częściej fazujących . Będzie ciężko im się przebić przez liście w drzewie. W takim razie, jeden nadajnik musi być oddalony od drugiego bez żadnych przeszkód typu drzewo, latarnia etc. o 20/30 metrów. Ale przecież bts’y 4g jest też wiele. Tak owszem, zgodzę się, ale są one zawieszone wysoko, na wielkich masztach czy dachach budynków. Owszem, promieniowanie schodzi na poziom ulicy, ale nie z tak wielkim natężeniem jak na wysokości bts’a. Powiadają, że łatwiej nam wmówić, że się źle czujemy, bo czegoś nie widzimy, ale ja zawsze bronię i broniłem technologii, ale tutaj niestety technologia może doprowadzić nas do większych chorób. Wiele osób się ze mną nie zgodzi, ale proszę pomyślcie. Idziecie do centrum miasta np. Warszawy. Wychodzicie z metra centrum, kierujecie się na dworzec centralny. Przy wyjściu z metra wali do was pierwszy bts, zaraz następny na patelni. Wychodzicie z patelni i na placu przed pałacem kultury dziennie przewija się bardzo dużo ludzi. Więc tam musi być pełno bts’ów. No to stawiamy, że na co 2/3 latarni będzie bts. Co to powoduje? Tak dokładnie. Mikrofalówkę, ale na wiele większych częstotliwościach. Ale ktoś powie, że przecież to działa na małej mocy jak router wifi. No właśnie nie. Bts’y muszą działać na większej mocy by przesłać sygnał na dalsze odległości, tym bardziej bts’y 5G.

Podsumowanie

Kończąc ten artykuł, proszę przeczytajcie więcej o tej technologii, a nie to co pokazują na pierwszej lepszej stronie. Wgłębcie się w to. Czytając o tej technologii przeszukałem dziesiątki jak nie setki stron. Gdzieniegdzie jest napisane, że ma być to 3,4 GHz, a gdzieniegdzie 50GHz. Są to częstotliwości na jakich może działać 5g.

37000 MHz – 40000 MHz. Te liczby znalazłem w tabeli specyfikacji 5G. Na tych częstotliwościach może działać dany BTS. Tak samo jak LTE. Mogą pracować na 2100MHz, a może na 800MHz. Zobaczymy co przedstawią operatorzy. Bardzo dziękuję wam za przeczytanie tego artykułu. Zapamiętajcie, że nigdy nie będziemy przeciwni technologii, ale też trzeba technologię wprowadzać zgodnie ze zdrowiem ludzi, a nie tak by im szkodzić. Technologia od zawsze miała pomagać, a nie szkodzić.

Słownik

BTS- (base transceiver station) Stacja przekaźnikowa, używana w systemach łączności bezprzewodowej, głównie sieciach komórkowych.

Hz- Herce. Miara częstotliwości. Definiuje się ją jako liczbę cykli na sekundę.

MHz- Megaherc.

GHz- Gigaherc.

5G- Technologia mobilna piątej generacji. Następca 4G

4G- Technologia mobilna czwartej generacji. Potocznie zwana LTE.

GSM- (global system for mobile communications) Pierwotny standard telefonii komórkowej.

WiFi- Zestaw standardów stworzonych do budowy bezprzewodowych sieci komputerowych.

Router- Urządzenie trzeciej warstwy modelu ISO/OSI, mające za zadanie trasowanie ruchu w sieci, w większości generujący sygnał wifi.

Opóźnienie- (Latency). Czas odpowiedzi danej aplikacji lub serwera.

ms- milisekunda, używana w określaniu opóźnienia.

ProGamesTV

Mam 18 lat. Zajmuję się informatyką (tworzeniem stron). Nagrywam filmy na youtube oraz streamuje.

Więcej !

Obserwuj Mnie:
WWWFacebookSteamInstagramTwitterYouTube

ProGamesTV

Mam 18 lat. Zajmuję się informatyką (tworzeniem stron). Nagrywam filmy na youtube oraz streamuje.

%d bloggers like this: