NewsyPublicystykaTechnologia

Technologiczne podsumowanie tygodnia 8-14.04.2019r.

Pierwsze zdjęcia cienia czarnej dziury

W wyniku projektu o nazwie Teleskop Horyzontu Zdarzeń (Event Horizon Telescope) pokazano na konferencjach w Brukseli i kilku innych miastach, pierwszy obraz cienia czarnej dziury. W ten projekt zaangażowało się ponad 200 naukowców z całego świata, w tym dwoje Polaków: prof. Monika Mościbrodzka z Radboud University w Holandii i dr. Maciek Wielgus z Black Hole Initiative na Harvardzie. EHT łączy radioteleskopy i sieci radioteleskopów z różnych miejsc na ziemi, aby utworzyć wirtualny teleskop o wielkości naszej planety. W galaktyce M87 udało się uzyskać kątową zdolność rozdzielczość 20 mikrosekund łuku. To tak jakby zobaczyć szczegóły wielkości karty kredytowej na Księżycu.

Źródło: urania.edu.pl

Źródło: urania.edu.pl

„Ustawiałem go jak miałem 12 lat”

Chyba wiele osób, które ustawiły sobie w młodszych latach nick, potem tego żałowały jeśli zmiana była niemożliwa. Użytkownicy PlayStation, którzy ustawili sobie słaby nick do 11 kwietnia 2019 roku pewnie potrafili patrzeć na swoje PSN ID ze smutkiem. Na szczęście tego dnia Sony wprowadziło możliwość jego zmiany. Pierwsza zmiana jest oczywiście darmowa, a potem płacimy 42 złote lub 21 jeśli subskrybujemy PS Plus. Porównując z ceną zmiany nicku na konsoli Xbox – z PS Plus jest taniej na PlayStation, bez niego taniej  na Xboksie – 34.99

Źródło: gamerpause.com

Źródło: własne

Ray Tracing na kartach GTX

Nvidia opublikowała nowe sterowniki GeForce, dzięki którym karty z serii GTX (od GTX 1060) będą wspierały Ray Tracing. Niestety tylko jeden Pascal – GTX 1080 Ti będzie dawał sobie z tym radę w 30fps w rozdzielczości 2K (2560×1440).

Testy jednak były przeprowadzone na wysokich ustawieniach DXR, a pomóc zawsze może obniżenie rozdzielczości.

Źródło: ithardware.pl

Nowy telefon z klapką

Sharp w marcu opatentował smartfon, który będzie składać się wertykalnie w przeciwieństwie do prototypów składanych telefonów innych firm. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu elastycznego ekranu OLED. Producent pochwalił się prototypem tego smartfonu. Nie będzie to hybryda telefonu z tabletem, a sprzęt, który przypomina stare telefony z klapką. Jest to według mnie bardzo kompaktowe rozwiązanie, rozmiar telefonu tak naprawdę zmniejsza się o połowę. W prototypie jest wykorzystany 6,18 calowy wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości  3040×1440. Niestety na górze ekranu jest notch, który moim zdaniem jest wyjątkowo brzydki. Producent zapewnia, że panel jest w stanie wytrzymać 300 000 cykli składania.

Źródło: ithardware.pl

Mroziu

Pisze artykuły, recenzje, gram w gierki, gotuje, robię zdjęcia i wiele innych rzeczy.

Więcej !

Obserwuj Mnie:
SteamInstagramTwitterYouTube

Mroziu

Pisze artykuły, recenzje, gram w gierki, gotuje, robię zdjęcia i wiele innych rzeczy.

%d bloggers like this: